Jak na podnikání v několika krocích

 

Chcete se postavit na vlastní nohy a založit podnikání, které by uživilo vás a vaši rodinu? Myšlenka vlastní firmy je chvályhodná, ale bez důkladné přípravy může veškeré snažení skončit fiaskem. Máme pro vás několik rad, kterými byste se v začátcích měli řídit, abyste neúspěch eliminovali.

 

Co samotnému podnikání předchází?

 

Na začátku musí vždy stát myšlenka, podnikatelský záměr, produkt nebo příležitost. Již u zrodu je třeba položit si otázku, zda bude daná činnost přínosem a bude mít své zájemce. Není problém vymyslet cokoliv, ale obtížné je to prodat.

Dále se zajímejte o konkurenci a dodavatele nebo případné obchodní partnery. Je dobré znát své okolí a ty, se kterými budete mít co dočinění.

Nakonec si spočítejte finance, které budou pro začátek potřeba, a připravte si podrobný podnikatelský plán. Je to důležité pro vaši představu, plánování a celkový rozjezd. O podnikatelském plánu se dozvíte více v rubrice Podnikatelský záměr.

 

Aktivity, se kterými je třeba začít

 

  • Zaregistrujte se na živnostenském úřadě. Zvolit si můžete mezi různými formami podnikání. Základním členěním je fyzická osoba (FO) nebo právnická osoba (PO). Výběr závisí na stupni rizika, který jste ochotni podstoupit, velikosti obchodních partnerů, oblasti a rozsahu podnikání.
  • Zajistěte investiční kapitál. Možnými způsoby financování jsou půjčky pro začínající podnikatele, zapojení Business Angels (investoři), využití dotačních a podpůrných programů na národní či mezinárodní úrovni (fondy EU) nebo zapojení společníka, který přispěje svým dílem.

  • Oslovte dodavatele a sepište s nimi obchodní smlouvy.

  • Pořiďte majetek potřebný k podnikání. Na začátku spíše šetřete a pořiďte jen to nejnutnější. Též se vyplatí koupit některé věci na splátky. Výdaj se rozloží do dílčích období a vy tak můžete vynaložit prostředky na další vybavení, které kupříkladu vydělá peníze okamžitě.

  • Zajistěte pracovní sílu. Ze začátku budete nejspíše pracovat sami, případně s brigádníky. Není to snadné, ale alespoň si práci osaháte a zjistíte, co je skutečně potřeba. Po čase zapojte zaměstnance na stálý úvazek.

  • Začněte tvořit hodnoty.

 

Tím to nekončí

 

Skutečná dřina teprve začíná. Přichází na řadu měření, počítání a analýzy, zda se podnikání vyplatí. Základem těchto činností je vždy předem jasně stanovený cíl, kterého chcete dosáhnout. Zjistíte-li chyby, poučte se z nich a již nikdy je neopakujte.

Vždy jedním okem sledujte konkurenci a zajímejte se o okolní prostředí. Přizpůsobujte se svým zákazníkům. Buďte inovativní a kreativní.

Nakonec rozvíjejte marketing a budujte společnost.

Podnikání je založeno na velkém úsilí, které ale časem přináší ovoce. Pro mnohé je to cesta k finanční svobodě a seberealizaci. Máte-li chuť a nápady, podnikejte, a při prvním nezdaru se hned nevzdávejte. Přejeme hodně štěstí!

Daňové ráje Investiční zlato, stříbro, platina a diamanty Kódy bank v ČR Nahlížení do katastru nemovitostí online Investice do firem Úvěry na podnikání