Startup

Startup (též start up či start-up) je pojem označující nově vznikající projekt či začínající firmu často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru.

Poprvé se tento termín se stal populárním v době internetové horečky (1996–2001), kdy vzniklo mnoho společností tohoto typu v zámoří s .com především na internetu v Silicon Valley. Svou renesanci zažívá opět v současnosti, kdy se tímto pojmem dá označit jakýkoliv začínající projekt.

Start-upový projekt se může objevit v jakémkoliv oboru, nejčastěji jsou to však technologické či internetové firmy. Mezi jejich vlastnosti patří:

  • nízké počáteční náklady
  • vyšší (než u „standardních“ firem) podnikatelské riziko
  • potencionálně vyšší návratnost v případě, kdy se společnost etabluje

Jednou z metod financování projektů je použití fondů rizikového kapitálu nebo pomoc tzv. business angels. Okamžik, kdy společnost přestává být startupem, bývá považován zisk, fúze či akvizice.

Jako startup začínaly například firmy Facebook či Google.

 

Definice startupu

Převzato z blogu podnikanivusa.com

1. Nápad

Nápad je něco co si vymyslím, že chci dělat. Je to skutečně jen nápad. I když o tom nápadu budu několik let jen mluvit, tak to pořád je nápad. Klidně ten nápad můžu probírat s dalšími společníky, kterým se také líbí a chtěli by ho dělat. Ale dokud se neudělá pořádný kus práce, tak to skutečně navždy zůstane jen nápadem. Nápady moc velkou hodnotu nemají. Hodnotu má kvalitní realizace.

2. Projekt

Když se na tom nápadů začne pracovat tak se z toho stává projekt. Projekt je třeba nápad ke kterému se udělal web. Možná je už dohromady i nějaký team. Třeba dva společníci. Píšou business plán nebo rovnou dělají nějaké kroky k realizaci. Možná se pracuje na softwaru nebo se vůbec vymýšlí jak to bude fungovat. Oproti nápadů je projekt mnohem dál v tom, že se už něco skutečně realizuje. Možná už běží beta verze s prvními testujícím zákazníky. Není to jen už o mluvení a prezentování nápadů. Je to o té realizaci. Projekt má trošku větší hodnotu než nápad. Ale pořád moc velkou hodnotu nemá.

3. Startup

Startup už pro mě znamená určitou serióznost. Oproti projektu už startup musí být live a musí mít zákazníky. Ne jenom jednoho nebo pár testujících zákazníků, což bych spíše zařadil k projektu. Startup je už pro mě normální podnikání. Máte nějakou nabídku a už vidíte trend, jestli vám počet zákazníků roste. Vidíte o kolik vám každý měsíc roste jejich počet a příjmy. Ve startupu nemusíte být nutné hned ziskoví. Musí vám však růst příjmy. Vidíte, že to nestagnuje a jde to nahoru. Samozřejmě ne za cenu, že za reklamu utratíte více než jste schopni získat v příjmech od zákazníka. To by byla totální blbost a takové zkratky se nevyplácí.

Startup má hotový web, má hotový business model, který není vytesány do kamene a klidně se třeba za chvíli změní. V té flexibilitě není problém. Startup je více než jedna osoba. Buď tam musí být navíc nějaký společník nebo zaměstnanec. Nemůže to být jen jeden zakladatel. Pak bych to znovu zařadil spíše do projektu. Protože když je startup aspoň trošku úspěšný tak nemůže zůstat po několik let pouze “one man show”. Oné man show to může být pár týdnu. Pak se z toho stane startup.

I když na nějaký nápad nebo projekt získáte investora tak se to podle mě nestává startupem. Startup musí splnit podmínky co jsem popsal. Investor, který investuje do nápadů může pomoci, aby se z nápadů stal rychleji startup. Ale ta investice z toho ten startup neudělá sama o sobě.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Startup

 

Startup company in English (by Wikipedia) - https://en.wikipedia.org/wiki/Startup_company

Daňové ráje Investiční zlato, stříbro, platina a diamanty Kódy bank v ČR Nahlížení do katastru nemovitostí online Investice do firem Úvěry na podnikání