Jak získat finance pro start podnikání

Začít s podnikáním už dnes není tak těžké jako před pár lety. Stále více lidí má zájem o založení živnosti či chce podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná. Kromě odvahy, podnikatelského nápadu a záměru je třeba mít nějaké finance v řádu desetitisíců až miliónů (záleží podle oboru podnikání) na počáteční investice.

Někomu stačí pár tisíc na notebook, jiný potřebuje drahé výrobní stroje. Dřív poskytovaly podnikatelské úvěry pouze banky, a to za velmi přísných podmínek, které se nepodařilo každému splnit.

V současné době poskytují různé formy úvěrů také družstevní záložny. Hlavním kritériem pro získání půjčky je členství v dané kampeličce - čím delší, tím lepší podmínky úvěru může podnikatel získat.  Záložny nemají přesné tabulky jako banky, spíš záleží na konkrétním projektu, nakolik zaujme. Jiné nebankovní instituce mají přímo programy pro začínající živnostníky. V případě, že není možné doložit podnikatelskou historii, lze požádat o půjčku s ručitelem.

Pro banky je začínajícím podnikatelem podnikatel, který působí na trhu alespoň dva roky a který má prokazatelný zisk. Pravdou je, že i banky jsou dnes vstřícnější a získání nějaké formy úvěru je mnohem snazší. Jednou z variant je kreditní karta pro podnikatele, kterou je možné používat při placení za zboží a služby u obchodních partnerů, provádět výběry hotovosti z bankomatů či na přepážkách bank v ČR i zahraničí, platby při nákupu cizí měny ve směnárnách, platby na internetu i převody peněz pomocí elektronického bankovnictví na běžný účet. Pro start podnikání je také vhodný Rychlý úvěr na podnikání. Výhodou je minimální administrativa a rychlost vyřízení, nemusí se dokládat účel.

Pro určité obory (lidské zdroje a zaměstnanost, doprava, vzdělávání pro konkurenceschopnost, životní prostředí atd.) vznikla nová příležitost - získání finanční podporu ze Strukturálních fondů EU. Podmínkami pro získání dotací, které se často mění, se zabývají některé banky a poskytují žadatelům bezplatné poradenství.

Další možností jsou nezávislí investoři, kteří budou financovat podnikatelskou činnost za podíl na zisku. Jedná se většinou o lidi, jež mají peněz dost a chtějí je vložit do zajímavých projektů. Při troše štěstí je možné takového investora získat přes inzerát na specializovaném serveru.

Daňové ráje Investiční zlato, stříbro, platina a diamanty Kódy bank v ČR Nahlížení do katastru nemovitostí online Investice do firem Úvěry na podnikání